Menu główne
Pozostałe
Zrealizowane Projekty

Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy


Śladami przeszłości


Ta ziemia od innych mi droższa


Pański Ogród


Każde dziecko jest inne - edukacja przez indywidualizację w Gminie Zarszyn.

Szkoła Marzeń

Zobacz jak realizowaliśmy nasz program.

Statystyki


Wszystkie wizyty: 46042
Dzisiaj: 361

gości na stronie:
1

Newsletter
Certyfikaty
Katalog Gwiazdor
Kalendarz
BIP

Uczniowie świadkami wykopalisk archeologicznych w Posadzie Zarszyńskiej
17.06.2016

W czwartek, 15 czerwca pasjonaci historii, uczniowie z Zarszyna, zarówno ze szkoły podstawowej jak i z gimnazjum ( Michał Pietrzkiewicz, Milena Rysz, Adam Murdzek, Maria Zdybek, Artur Bieleń), mieli okazję uczestniczyć w wykopaliskach archeologicznych, które rozpoczęły się właśnie w tym dniu na południowych stokach Posady Zarszyńskiej. Uczniowie wraz z opiekunką Marią Kuzin udali się tam na zaproszenie archeologa, Piotra Kotowicza oraz przedstawicieli stowarzyszenia "Eksploracja Galicja", Mateusza Gajewskiego i Bogdana Marszała. Mogli uczestniczyć w wielkim, ważnym dla Zarszyna wydarzeniu, mianowicie zabezpieczaniu i oznakowaniu stanowiska archeologicznego, a także obserwowaniu prac wykopaliskowych w miejscu, gdzie nie tak dawno zdeponowano skarb brązowy sprzed 3000 lat...

...Były to cztery czarki z brązu, zaopatrzone w uszka i bogato zdobione. Naczynia włożone były jedno w drugie, a dodatkowo nakryte glinianym naczyniem.To znalezisko z Zarszyna jest jednym z sześciu odkrytych w Polsce, ale jedynym na Podkarpaciu. Skarb ten datuje się na młodszą epokę brązu. Obecnie znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku, będzie prawdopodobnie poddany zabiegom konserwatorskim w Krakowie a następnie umieszczony na wystawie w sanockim muzeum.Wydarzenie związane z odkryciem skarbu w Zarszynie trafi na łamy publikacji naukowych, historycznych i archeologicznych, rzucając nowe światło na prehistorię naszej ziemi. W tej chwili zagadką dla naukowców jest jeszcze to, czy naczynia te zostały złożone w ziemi jako dar dziękczynienia dla bóstw, czy może ktoś ukrył je z jakiegoś innego powodu. Jedno jest pewne, że tereny te były zamieszkiwane przez jakieś nieznane dotąd ludy. Jakie? Na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo- tak uczniom powiedział archeolog. W niedługim czasie zagadka ta będzie rozwiązywana przez pana Piotra Kotowicza i pana profesora Blajera z Krakowa.
Prace wykopaliskowe którym uczniowie się przyglądali, polegały na usuwaniu kolejnych warstw ziemi i szukaniu resztek glinianego naczynia oraz pozostałości skarbu. Okazało się, że znalazło się tam jeszcze wiele malutkich niebiesko-zielonych odłamków liczących kilka tysięcy lat, a także resztki glinianego naczynia. Na stanowisku tym wyraźnie dało się zauważyć obrys glinianego naczynia w którym znajdowały się ukryte czarki. Przebieg kolejnych etapów prac wykopaliskowych bardzo dokładnie objaśniał uczniom pan Piotr Kotowicz zapoznając ich z typowym nazewnictwem, a także rozbudzając ciekawość i emocje uczniów. Przy tej okazji, "mali historycy" mogli obejrzeć sprzęt używany przy wykopaliskach, a także być świadkami wydobycia z ziemi łusek po nabojach, pozostałościach po toczonych w tych okolicach walkach w czasie drugiej wojny światowej.Uczniowie obserwowali także moment zabezpieczenia stanowiska archeologicznego i przygotowania go do wykonania odpowiedniej dokumentacji przez konserwatora.
Mamy nadzieję, że to ważne dla Zarszyna wydarzenie, zapisze się w pamięci uczniów, którzy byli naocznymi świadkami powstających nowych kart historii naszej ziemi.

dodał: admin Komentarzy [0]

Dziennik elektroniczny

Reklama
Przyjaciele Szkoły
Podziękowania za pomoc, życzliwość i współpracę okazywaną naszej szkole w roku szkolnym 2016/17 otrzymali rodzice: Ewelina Szczęsny, Katarzyna Olearczyk, Marta Stapińska, Agata Żyłka, Edyta Leszkiewicz, Małgorzata Szary, Ewelina Suwała, Karolina Wanielista, Teresa Komańska, Aneta i Sebastian Zimak, Agata Piech, Wioleta Buczek, Ewa Kot, Anna Gajewska, Samanta Kłodowska, Celina Kuzian, Dorota Deszczyńska, Jolanta Węgrzyn, Irena Żyłka, Danuta Kraska, Ewelina Bielawska, Magdalena Tomków, Joanna Kilar, Maria Betlej i Agnieszka Czarnik.
RÓWNANIE SZANS

Nasi sponsorzy

Konkurs
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
Pogoda
Gmina Zarszyn

Mapa
Mapa Polski Targeo
Powered by Targeo® | AutoMapa®
Współpraca ze Stowarzyszeniem „INICJATYWA” w Zarszynie


2006 Wszelkie prawa zastrzeżone | SP Zarszyn

Witryne prowadzi Anna Ćwiakała
Nauczyciele Uczniowie Rodzice

Warto zobaczyc

www.kanondladzieci.pl

 

www.misie.com.pl

www.reedukacja.prv.pl