Menu główne
Pozostałe
Zrealizowane Projekty

Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy


Śladami przeszłości


Ta ziemia od innych mi droższa


Pański Ogród


Każde dziecko jest inne - edukacja przez indywidualizację w Gminie Zarszyn.

Szkoła Marzeń

Zobacz jak realizowaliśmy nasz program.

Statystyki


Wszystkie wizyty: 5751
Dzisiaj: 438

gości na stronie:
5

Newsletter
Certyfikaty
Katalog Gwiazdor
Kalendarz
BIP

Zwiedzali Indie
16.11.2017

9 listopada 2017r. uczniowie szkoły podstawowej podzieleni na dwie grupy wiekowe -kl. 7 i oddziały gimnazjalne oraz dzieci z klas młodszych, uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem z grupy Trzask pl. Maciejem Krasem. Temat spotkania dotyczył Indii, które latem 2017 roku podróżnik wraz z kolegami zobaczył na własne oczy. Prezentowany materiał fotograficzny opatrzony bogatym komentarzem słownym dotyczącym treści geograficznych, przyrodniczych, historycznych, kulturowych charakterystycznych dla Indii, przez 2 godziny przykuwał uwagę uczniów.


Podróżnik ''zabrał'' uczniów do duchowej stolicy Indii Waranasi, gdzie Hindusi dokonują zgodnie z wyznawaną religią rytualnej kąpieli w Gangesie ''św. rzece'', której wody oczyszczają z grzechów. Wprawiał w zdumienie, mówiąc, że wierzą, że woda ma moc uzdrawiającą i choć jest bardzo zanieczyszczona bo niesie ze sobą szczątki ludzkich ciał piją ją. Podróżnik pokazał dzielnice nędzy w Agrze, gdzie brakuje podstawowej infrastruktury, a miliony ludzi koczują na ulicach pełnych intensywnych zapachów nie tylko przypraw, ale odchodów krowich, ludzkich...Krowy są w Indiach wszechobecne , hinduizm nakazuje je czcić, ustępować im przejścia... Podróżnik przekonywał , że Indie to kraj kontrastów. Z Dżajpuru (różowego miasta), pokazywał slajd z pałacem dla haremu Maharadży. Taj Mahal -najpiękniejszy pomnik miłości –mauzoleum  z białego marmuru, które na rozkaz Szahdżahana budowano przez 22 lata, dla żony Mumta z Mahal, to kolejny przykład kontrastu społecznego. Niesamowite zdumienie towarzyszyło uczniom, gdy usłyszeli i zobaczyli Karni Matę, świątynię szczurów, do której wchodzi się boso, a w razie nadepnięcia na szczura należy liczyć się z tym, że trzeba będzie ufundować figurkę szczura ze złota. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pustynię Thar, farmę wielbłądzią i usłyszeć wiele ciekawostek z życia zwierząt. Przedstawione zwyczaje mieszkańców Indii szokowały np. chcąc nie być pozbawionym swej własności należy w trosce o nią przypiąć do czegoś, bo w przeciwnym razie zostaje uznana za niczyją. Uczniowie usłyszeli historię o Gandim i niepodległych Idiach , które przez lata były perłą w koronie Imperium Brytyjskiego. Pokaz uatrakcyjniony był rekwizytami m.in. męskim i damskim (sari) strojem Hindusów. Podróżnik zachęcił uczniów do poznawania świata, zdobywania wiedzy , rozwijania swych pasji.dodał: admin Komentarzy [0]

Dziennik elektroniczny

Reklama
Przyjaciele Szkoły
Podziękowania za pomoc, życzliwość i współpracę okazywaną naszej szkole w roku szkolnym 2016/17 otrzymali rodzice: Ewelina Szczęsny, Katarzyna Olearczyk, Marta Stapińska, Agata Żyłka, Edyta Leszkiewicz, Małgorzata Szary, Ewelina Suwała, Karolina Wanielista, Teresa Komańska, Aneta i Sebastian Zimak, Agata Piech, Wioleta Buczek, Ewa Kot, Anna Gajewska, Samanta Kłodowska, Celina Kuzian, Dorota Deszczyńska, Jolanta Węgrzyn, Irena Żyłka, Danuta Kraska, Ewelina Bielawska, Magdalena Tomków, Joanna Kilar, Maria Betlej i Agnieszka Czarnik.
RÓWNANIE SZANS

Nasi sponsorzy

Konkurs
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
Pogoda
Gmina Zarszyn

Mapa
Mapa Polski Targeo
Powered by Targeo® | AutoMapa®
Współpraca ze Stowarzyszeniem „INICJATYWA” w Zarszynie


2006 Wszelkie prawa zastrzeżone | SP Zarszyn

Witryne prowadzi Anna Ćwiakała
Nauczyciele Uczniowie Rodzice

Warto zobaczyc

www.kanondladzieci.pl

 

www.misie.com.pl

www.reedukacja.prv.pl