24 kwietnia naszą szkołę odwiedziło Mobilne Laboratorium Przyszłości. Zajęcia odbywały się w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości, dzięki któremu następuje wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce oraz nabywanie przez uczniów nowych kompetencji. Mobilne #LaboratoriaPrzyszłości pojawiły się w naszej szkole w ramach akcji mającej na celu aktywne wykorzystanie sprzętu zakupionego z projektu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Zespoły edukatorów z pasją prowadziły dla uczniów interaktywne, pełne zabawy lekcje, wspierając rozwój kompetencji przyszłości oraz kluczowych umiejętności takich jak: kooperacja, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie.

Przybyli edukatorzy przeprowadzili w formie warsztatowej zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii czyli sprzętu, który szkoła otrzymała w ramach tego projektu. Podczas zajęć uczniowie zgłębiali tematykę druku 3D. Zapoznali się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz wspólnie przygotowali projekt do wydruku. W czasie kolejnych warsztatów zapoznali się z pojęciem sztucznej inteligencji. Mieli też możliwość wzięcia udziału w zabawie rozpoznawania obrazów na przykładzie programu do rozpoznawania gestów. Poznali zasady wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej.

Zajęcia odbywały się w grupach 15 osobowych. W sumie zostało przeszkolonych 60 uczniów starszych klas. Była to dla wszystkich super nauka i zabawa w jednym. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie. Uczestnicy warsztatów z entuzjazmem podchodzili do wykonywanych zadań i wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę. Bardzo cieszył ich finalny moment ćwiczeń z drukarką 3D, gdy mogli wziąć do ręki produkt, wydrukowany podczas zajęć według ich wskazówek. Był to ciekawie spędzony czas na kreatywnych zabawach i eksperymentach, co mamy nadzieję zaowocuje rozwijaniem potencjału naszych uczniów. Dziękujemy jeszcze raz Edukatorom za poprowadzone zajęcia i poświęcony czas!