„Ojczyzna ma droga to cały ten kraj. Te lasy i pola ten ogród i gaj…”
Słowa tej pieśni patriotycznej mocno wpisują się w trudną służbę Kurierów Beskidzkich.
W dniu 11 listopada obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości. W tak szczególnym dla nas Polaków dniu postanowiliśmy symbolicznie odsłonić mural przedstawiający postać patrona Szkoły Podstawowej w Zarszynie Kuriera Jana Łożańskiego.
Wszystko w ramach realizowanego przez jednostkę OSP konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod hasłem „Mur ale historia Wojska Polskiego”.
11 listopada to dla naszej parafii również dzień odpustu parafialnego ku czci św Marcina. Na uroczystej mszy św. na której Ochotnicza Straż Pożarna w Zarszynie wspólnie z 35 Batalionem Lekkiej Piechoty z Sanoka oraz uczniami szkoły mundurowej z Iwonicza wystawiły swoje pododdziały podkreślając podniosłość uroczystości. Po mszy św. przy akompaniamencie naszej Orkiestra Dęta „Lutnia” Zarszyn udaliśmy się pod budynek szkoły podstawowej. Nastąpiło uroczyste podniesienie flagi Państwowej oraz odśpiewanie hymnu.
Podniosłą chwilą było odsłonięcie muralu, które zwieńczyło realizację naszego projektu.
Na koniec udaliśmy się do sali Domu Ludowego w Zarszynie gdzie nastąpiło przywitanie zaproszonych gości oraz akademia w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Koło Gospodyń Wiejskich w Zarszynie wspólnie z druhami naszej jednostki wykonali kilka pieśni patriotycznych przy akompaniamencie niezastąpionego pana Romana Drwala.
Było nam niezmiernie miło, że na naszą uroczystość zaproszenia przyjęła rodzina naszego bohatera na czele z córką kuriera Łożańskiego Panią Beatą Romanowską. Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć pani Krystyna Chowaniec, która w sposób szczególny przyczyniła się do wyboru kuriera Jana Łożańskiego na patrona naszej szkoły.
Na zakończenie głos zabrali szanowni goście zaczynając od Magdalena Gajewska Wójt Gminy Zarszyn którzy dziękowali za wspaniałą uroczystość.
Ostatnim akcentem z racji święta św. Marcina był poczęstunek rogalami świętomarcińskimi, które przygotowały Panie z KGW z Zarszyna za co serdecznie dziękujemy ❤️
Tekst OSP Zarszyn