Trwa realizacja projektu Stowarzyszenia „Inicjatywa”: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość – udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury:EtnoPolska, Edycja 2023.
4 lipca odbyły się w Posadzie Zarszyńskiej warsztaty tradycyjnej kuchni ludowej przeprowadzone przez członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Nasi wolontariusze – uczniowie szkół podstawowych z Bażanówki, Długiego, Jaćmierza i Zarszyna, zostali podzieleni na pięć zespołów. Każdy zespół pracował pod opieką pań z KGW w Posadzie Zarszyńskiej i przygotowywał jedno z zaplanowanych dań regionalnych: proziaki z masłem czosnkowym lub powidłem śliwkowym, czyli wersją na słodko, pierogi z ziemniakami i twarogiem, pierogi pieczone z ciasta drożdżowego z kapustą i twarogiem, żurek na kościach wędzonych z boczkiem i kanapki z pastą z twarogu, pastą z twarogu z papryką mieloną, ogórkiem kiszonym, jajkiem na twardo i kiełbasą. Ten ostatni przysmak to dawna, lokalna specjalność przygotowywana zawsze na lokalne biesiady, festyny i zabawy.
Pracy było moc, ale nasi wolontariusze pod czujnym okiem pań z KGW, wspaniale sobie radzili. Lepili pierogi, wykrawali z ciasta proziaczki, robili kanapki, masło czosnkowe, przyprawiali żurek, formowali pierożki z ciasta drożdżowego. Na koniec warsztatów wszyscy zasiedli do stołów i mieli okazję spróbować każdego dania. Puste talerze dowiodły, że wszystko wyjątkowo im smakowało i na pewno spróbują w przyszłości wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności.
WARSZTATY CERAMICZNE
Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie ramach realizacji projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość – udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury:EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało 10.07.2023 r. drugą część warsztatów ceramicznych dla wolontariuszy – uczniów ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. Warsztaty prowadziły: Aneta Szałankiewicz, dyrektorka GOK w Besku i wolontariuszka Izabela Wielobób. To była druga część warsztatów. Wcześniej uczestnicy wykonali z gliny paterę w kształcie liścia, pojemnik na długopisy i małe elementy dekoracyjne, do których będą przyklejone magnesy. Wszystkie prace zostały wypalone w piecu. Podczas drugiej części zajęć uczestnicy szkliwili swoje prace. Zostali podzieleni na dwie grupy i pracowali w dwóch salach. Dobierali kolory szkliw i nanosili je na swoje patery, kubki i małe elementy dekoracyjne – serduszka, gwiazdki, kwiatki. Po wyschnięciu prace znów trafią do pieca, by kolory stały się żywe i wyraźne a prace trwałe.
Podkreślić należy, że nasi wolontariusze pracowali wyjątkowo solidnie, byli aktywni, kreatywni, pomagali sobie nawzajem. Po zajęciach posprzątali salę.
Lidia Zielonka, koordynatorka projektu