Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” otwiera w Zarszynie nową Filię Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W całkowicie bezpłatnych zajęciach popularnonaukowych mogą wziąć udział dzieci w wieku 7-12 lat, uczęszczające do szkół podstawowych na terenie Gminy Zarszyn. Rekrutacja na semestr letni 2023 DUT rozpocznie się już 20 lutego o godz. 10:00 i potrwa do 27 lutego 2023r. (włącznie).

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) w Zarszynie jest już szóstym miastem na mapie, w którym Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” organizuje bezpłatne wykłady i warsztaty dla dzieci, pokazując młodym studentom jak fascynująca może być nauka. Zajęcia prowadzone są również w oddziale głównym – w Rzeszowie oraz Filiach DUT – w Jaśle, Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych. Zajęcia finansowane są przez Partnera Strategicznego projektu, którym jest Gmina Zarszyn, a odbywają się przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Zarszynie oraz Szkołą Podstawową w Zarszynie.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie dzieciom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.

Organizatorzy zapewniają, że dzieci na pewno nie będą się nudzić podczas sobotnich zajęć DUT. Harmonogram semestru letniego dla swoich uczestników przewiduje 4 godzinne wykłady popularnonaukowe obejmujące dziedziny chemii, biologii, środowiska oraz techniki i motoryzacji, a także cztery 1,5 godzinne warsztaty prowadzone w 15 osobowych grupach.

Podczas wykładów dzieci dowiedzą się m.in. o trzech grupach materiałów, które najczęściej na co dzień spotykają, odnosząc się przy tym do układu okresowego pierwiastków. Odkryją również „mądrość natury” na przykładzie motyla, lilii wodnych czy pleśni, które mogą być wykorzystywane w doświadczeniach biotechnologicznych. Dzieci zastanowią się także skąd bierze się zanieczyszczenie mikroplastikiem w środowisku oraz jak on może wpłynąć na nasze zdrowie. Podczas wykładów uczestnicy zgłębią też tajniki motoryzacji, a robiąc „wybuchowy” eksperyment przekonają się co sprawia, że samochody jeżdżą.  Z kolei podczas różnorodnych warsztatów będą mogli zapoznać się z podstawami programowania dzięki małym robotom – Ozobotom, na warsztatach geograficznych w niekonwencjonalny sposób przyjrzą się ukształtowaniu powierzchni, a podczas chemicznych laboratoriów dzieci będą eksperymentować z różnymi stanami skupienia, tworząc je badając ich właściwości. Nie zabraknie również warsztatów z ceramiki, gdzie dzieci zapoznają się z prymitywnymi metodami garncarskimi, wykonując również swój własny odlew naczynia glinianego.

Jak na prawdziwych studentów przystało, każdy uczestnik wykładów na pierwszym spotkaniu otrzyma wyprawkę DUT składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT www.dolinawiedzy.pl/dut  – wystarczy założyć konto na stronie, a następnie zarejestrować dziecko do Filii Zarszyn.

PRZEWODNIK PO REKRUTACJI

Rejestracja będzie aktywna od 20 lutego od godz. 10.00 do 27 lutego 2023 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady – 60 osób) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 1 marca 2023r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć, gdzie znajdują się tematy i terminy zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. W każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego rekrutacja przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (20-27 luty), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty. W wykładach i warsztatach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Zarszynie może wziąć udział 60 osób. Rekrutacja na zajęcia DUT prowadzona jest co semestr.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Wykłady odbywać się będą w Gminnej Bibliotece Publicznej, natomiast warsztaty prowadzone będą w Szkole Podstawowej w Zarszynie.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.