Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta liczba zaburzeń mowy u dzieci. Coraz częściej są już one wykrywane u dzieci dwu i trzyletnich, a nawet w wieku niemowlęcym. Wiek przedszkolny jest czasami „ostatnim dzwonkiem” do diagnozy i terapii dziecka. W Szkole Podstawowej w Zarszynie każdego roku przeprowadzane są badania przesiewowe i maluchy są dość wcześnie objęte specjalistyczną opieką logopedyczną. Prowadzi się także szeroki wachlarz działań profilaktycznych.
W ubiegłą sobotę, 8 września Szkoła Podstawowa w Zarszynie wraz ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie była współorganizatorem szkolenia logopedycznego na temat: Zaburzenia mowy u dzieci – diagnoza i terapia oraz metoda PNF, które odbyło się na terenie szkoły. Szkolenie prowadziła mgr Tatiana Lewicka, neurologopeda ze śląskiego oddziału neurorehabilitacji. Udział w nim wzięli logopedzi z powiatu sanockiego, bieszczadzkiego, leskiego, krośnieńskiego i jasielskiego, ogółem 42 logopedów.
Przy okazji szkolenia, kursanci mieli okazję obejrzeć naszą szkołę, podziwiać wystrój oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt multimedialny. Szkoła zrobiła na nich pozytywne wrażenie.