W dniach 5 i 6 czerwca 2023 roku, uczniowie klas 5-8 wraz z opiekunami L. Gburyk, A. Jaślar, S. Galant, J. Leszczyńskim, R. Komańskim uczestniczyli w turystyczno- krajoznawczej wycieczce do Zakopanego. Przewodnikiem wycieczki była pani Alicja Masny z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przygodę z górami rozpoczęliśmy w Dolinie Strążyskiej. Znaczna część trasy wiodła przez las w związku z czym mogliśmy wszystkimi zmysłami podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, rozpoznawać gatunki roślin, słuchać ptasich śpiewów i podglądać napotkane ptaki np. sójki w ich naturalnym środowisku. Szliśmy trasą, którą w czasach wojny przemierzali Kurierzy Tatrzańscy. Zatrzymaliśmy się przy kapliczce z figurą Matki Bożej, którą postawiono w miejscu rozstrzelania jednego z kurierów. Zdaliśmy sobie sprawę z faktu, że praca kurierska była naprawdę niebezpieczna, a szlak którym szliśmy w czasach wojny nie wyglądał jak obecnie. Dodatkowym zagrożeniem czyhającym na kurierów były dzikie zwierzęta, których liczebność wtedy była znacznie większa niż dziś. Po odpoczynku na Polanie Strążyskiej, upojeni zachwycającym widokiem na Giewont, ruszyliśmy trasą prowadzącą do Wodospadu Siklawica, najwyżej położonego wodospadu w polskich Tatrach Wysokich, w Dolinie Roztoki. Piękno przyrody w tym miejscu urzekało nas do tego stopnia, że nawet deszcz nie popsuł nam zachwytu. Dalej, szliśmy Drogą pod Reglami, wzdłuż której po jednej stronie mieliśmy las, a po drugiej hale z pasącymi się owcami i pasterskimi szałasami. I tak dotarliśmy do Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza (przyjaciela naszego kuriera Jana Łożańskiego), zlokalizowanej na północnym stoku góry Krokiew, na wysokości 1050 m n.p.m. Następnie zatrzymaliśmy się w Tatrzańskim Parku Edukacyjnym Zakopane, ,,Pod Skocznią’’. Tutaj nadal poznawaliśmy tatrzańską przyrodę. Najpierw dzięki prelekcji na temat tatrzańskich zwierząt, a potem poprzez bezpośredni kontakt z nimi. Zobaczyliśmy z bliska, wiele gatunków zwierząt m.in. jelenie, daniele, lisy białe, kozy, owce, wiewiórki, świstaki, hodowlane ptaki drapieżne – płomykówkę i puchacza. Po tak wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu, udaliśmy się na miejsce noclegowe. Pyszna obiadokolacja przywróciła nam siły, więc postanowiliśmy spędzić resztę dnia aktywnie. Do wyboru mieliśmy: termy ,,Gorący Potok’’, grę w pin ponga, tenisa, bilard, koszykówkę lub łamanie głowy nad quizem tematycznie związanym z naszą wycieczką.

W drugim dniu wycieczki wybraliśmy się na szlak prowadzący na Pogórze Gubałowskie, zwane Gubałówką (1123 m n.p.m.). Początkowo pogoda pozwalała nam na podziwianie pięknych widoków m.in. na Giewont. Niestety, z czasem deszczowe chmury ograniczyły nam widoczność. Zmęczeni, ale szczęśliwi degustowaliśmy regionalne potrawy. Drogę powrotną przebyliśmy kolejką linową.

Kolejnym zwiedzanym miejscem był Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku w Zakopanem. Jest to pierwszy zakopiański cmentarz. Znajduje się na nim około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych np. poety Kazimiera Przerwy – Tetmajera, pisarza Kornela Makuszyńskiego, symboliczny grób malarza Witkacego. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki: kapliczkami, góralskimi krzyżami rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle lub wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu. Cmentarz otacza kamienny mur, na którym przy wejściu wisi tablica z nazwiskami Tatrzańskich Kurierów z lat 1939-1944. Wśród 30 nazwisk znaleźliśmy nazwisko naszego kuriera Jana Łożańskiego. Pod tablicą widnieje napis „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie. Zakopane pamięta.”

Po chwili zadumy udaliśmy się na Krupówki, gdzie każdy mógł kupić sobie pamiątkę. Wielu z nas odwiedziło Papugarnię. Tam, podziwialiśmy różne gatunki papug, karmiliśmy je. Wielu udało się do największego polskiego Akwanarium, by pooglądać podwodny świat lokalnych ryb słodkowodnych.

Czas szybko mijał, ale przed wyjazdem wstąpiliśmy jeszcze do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Zakopiańskich Krzeptówkach. Wybudowano je jako votum, za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 roku. Na dolnym placu przy Sanktuarium znajduje się wierna replika krzyża ustawionego na szczycie Giewontu, ufundowana przez Księży Pallotynów 18 sierpnia 2001 roku. W cokole krzyża, zgromadzona jest ziemia z różnych miejsc uświęconych krwią Polaków m. in. z Monte Casino, ze Smoleńska, czy z rodzinnych miejscowości Kurierów Tatrzańskich. Od 11.11.2021 roku znajduje się tu również ziemia z miejsca urodzenia naszego kuriera Jana Łożańskiego, czyli z Posady Zarszyńskiej. Co więcej uczniowie kl. 7 obecni na wycieczce, pamiętają swój udział w akcji wykopania i przekazania garści ziemi z obejścia domu kuriera. Pełni nowych doświadczeń, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Zarszyna.